SKI OPENING КОПАОНИК
ЛЕТО 2023 - ГРЦИЈА
Авионски патувања - Кападокија
Кападокија

ДЕКЕМВРИ  ВО КАПАДОКИЈА

        АВИОН /5 ДЕНА /4 НОЌЕВАЊА

 

 04.12.2021 СКОПЈЕ- Истанбул– КАЈСЕРИ  

Состанок на групатата на аеродром Скопје 08:00. Лет  за Истанбул во 10:10 часот (PC352).  Слетување во Истанбул 13:35. Полетување за Кајсери  во 19:05(PC2738) слетувањето во 20:25 часот. Oрганизиран трансфер од аеродром до хотел. Сместување во хотел. Ноќевање.   

05.12.2021   КАПАДОКИЈА

По појадокот, ве запознаваме со лунарниот пејзаж на Кападокија во долината Деврент, прошетајте низ овој лунарен пејзаж каде се гледаат различни карпести формации. Потоа се упатуваме кон Пашаба гледајќи ги најдобрите примери на самовилските оџаци. Возиме понатаму до градот Аванос, кој е познат по работилниците за плочки и керамика. Ќе ручаме во локален ресторан во овој мал град. По ручекот, нашата следна станица е Музејот на отворено Ѓореме, каде што ќе уживате во фантастичните карпести цркви и прекрасните фрески од различни векови кои ги украсуваат ѕидовите на црквите. Потоа се вози до Учхисар – “ тврдина на високо ”, која е највисоката и најдоминантна точка, давајќи ни воодушевувачка панорама. Излетот завршува во 18:00 часот. Ќе ве вратиме во вашиот хотел. Ноќевање.

06.12.2021 КАПАДОКИЈА

Рано наутро можност за факултативно летање со балон над Кападокија, (доколку дозволуваат условите). Магично, незаборавно доживување. По летањето наздравување со шампањ и добивање сертификат за летање со балон. Враќање во хотел.

По појадокот, се упатуваме кон долината на гулабите, гулабите отсекогаш биле важни за луѓето од Кападокија. Затоа луѓето издлабиле куќички за гулаби за да ги чуваат на одредени места. Ќе видите дека куќите за гулабите се како куќите за луѓето. Потоа се спуштаме кон подземниот град Кајмакли, изграден под ридот познат како Цитаделата Кајмакли и бил отворен за посетители во 1964 година. Жителите на регионот сè уште ги користат најзгодните места во тунелите како визби, складишта и штали, до кои пристапуваат преку нивните дворови. Подземниот град Кајмакли има ниски, тесни и коси премини. Подземниот град се состои од 8 ката под земја, само 4 од нив се отворени за јавноста денес. Продолжуваме до Мустафапаша (Синасос), стар грчки град со своите спектакуларни стари грчки куќи; многу убави примери на доцногрчки населби и архитектура. Предлог за ручек во градот Ургуп (факултативно). Ќе ве вратиме во вашиот хотел. Слободно време. Ноќевање.

 07.12 .2021 КАПАДОКИЈА

По појадокот се вози до кратерското езеро  Нар Голу, по фото-пауза, ќе се вози до познатата долина Ихлара , формирана од вулканскиот материјал базалт каде ќе се видат формации во сосема поинаква форма. Нејзините ѕидини достигнуваат висина од 150 метри, кои христијаните ги користеле за да избегаат од римското прогонство. Посета на  “Agacalti” црква. “ (Црквата под дрвото). На крајот од прошетката, имаме ручек во Белисирма кај реката Мелендиз. Турата завршува тука. Враќање во хотел. Ноќевање.

08.12.2021 КАЈСЕРИ – Истанбул - СКОПЈЕ

Поjадок. Трансфер до аеродром во Кајсери. Лет за Истанбул во 12:10, слетување во Истанбул 13:35 PC 2735. Полетување од Истанбул 16:25 , слетување во Скопје 15:55 (PC351).

          ЦЕНА:  499 ЕУР ( 30.938 денари)

Во цената се вклучени следниве услуги:
* Авиобилет на релација Скопје-Кајсери-Скопје

* Аеродромски такси 

* Чекиран багаж до 20 кг
* 4 ноќевања со појадок  во хотел 5*****

* Излети според програмата со локален водич
* Организиран трансфер аеродром-хотел-аеродром

Во цената не се вклучени следниве услуги:
 

* Влезници во музеи и локалитети  

* Летање со балон над Кападокија  - 100 еур

* Ручеци за време на разгледите
* Здравствено и патничко осигурување

 

                   НАПОМЕНИ:  

              *За реализација на аранжманот потребен е минимум од 10 патници

               * За овој аранжман важат општите услови за патување